26 sierpnia 2013

GSM: malujemy wiatrołapy razem ze studentami z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Zaspa wzbogaci się o kolejne murale

W ramach współpracy Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańskiej Szkoły Muralu i Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Zaspie powstaną kolejne realizacje. 30 sierpnia studenci z Wrocławia przyjadą do Gdańska by malować ganki tzw. wiatrołapy przylegające do bloku nr 5 przy ul. Dywizjonu 303 na Zaspie.

Studenci malarstwa z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej, w ramach zadań projektowych w roku akademickim 2012/2013, uczestniczyli w zajęciach dedykowanych architekturze osiedla Zaspa, na których pod kierunkiem prof. dr hab. Adama Chmielowca prowadzącego Pracownię oraz Rafała Roskowińskiego i prof. dr hab. Jacka Zdybla - (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) z Gdańskiej Szkoły Muralu przygotowali projekty wiatrołapów. Na wizualizacjach widać inspiracje podróżami pociągami, morzem i plażą, roślinnością oraz czworonożnymi mieszkańcami osiedla. Efekty pracy studentów będzie można podziwiać na ul. Dywizjonu 303 od 9 września.

Moja współpraca z Gdańską Szkołą Muralu rozpoczęła się dwa lata temu. - mówi Adam Chmielowiec. W maju 2010 roku prowadziłem projekt badawczo – naukowy, malowania SP nr 67 we Wrocławiu. Wtedy jeden z moich studentów opowiedział mi o Gdańskiej Szkole Muralu. Krótko potem spotkałem się z Jackiem Zdyblem i Rafałem Roskowińskim i szybko nawiązaliśmy współpracę. Rozpoczęła się od gościnnych wystaw w Gdańsku i Wrocławiu, później padł pomysł by studenci z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej zaprojektowali i zrealizowali z Gdańską Szkołą Muralu aranżacje wiatrołapów na Zaspie. - kontynuuje Chmielowiec.
Projekt nazywa się „Jedzie pociąg z Gdańska do Wrocławia”. Jak tłumaczy Adam Chmielowiec chodzi w nim o nadanie działaniom projektowym bardziej poetyckiego wymiaru. Taki [poetycki] wymiar ma podróż, która niesie pewną ekspresję, każdy może ją inaczej odbierać i przeżywać w zależności od wieku i doświadczeń. Nie wiemy, co jest za zakrętem, za granią. Jedziemy dalej, doświadczamy i niesiemy cały swój bagaż i potencjał twórczy  z Wrocławia w inny świat, do Gdańska. - mówi Chmielowiec.
W etapie projektowym uczestniczyło 16 studentów i studentek z drugiego i czwartego roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz jedna studentka z III roku architektury Politechniki Wrocławskiej, w fazie realizacyjnej uczestniczy 12 osób łącznie z prowadzącym prof. Chmielowcem. Przygotowywali swoje projekty do realizacji już od listopada 2012 roku.  Projekt powstawał wiele miesięcy, a to dlatego, że najtrudniejszą i najważniejszą częścią było wymyślenie wspólnego kontekstu - pasującego do miejsca i okoliczności. - mówi Grażyna Małkiewicz, studentka IV roku malarstwa. Niektórzy studenci mają pierwsze doświadczenia z muralami za sobą – realizowali projekt grupowy min. na szkole podstawowej, czy uczestniczyli w plenerze Gdańskiej Szkoły Muralu w Wiźnie. Jednak nie obeszło się bez trudności. Miałem problem, tylko na początku, w dopasowaniu się do tematu i z aranżacją luksfer, i drzwi, tak by stały się integralną częścią projektu, a nie jakimś odległym elementem w ogóle nie pasującym do muralu. - mówi Damian Nowakowski, student IV roku malarstwa.

Współpracę z Gdańską Szkołą Muralu docenia Iwona Ogrodzka. Jest to bardzo dobre doświadczenie. Profesjonalizm prowadzących zarówno z Wrocławia, jak i z Gdańska bardzo pomogły. Dobrze też czasami rozejrzeć się poza wrocławską ASP i zobaczyć jak "robią to" inni.- mówi studentka II roku malarstwa. Artyści czerpali inspiracje głównie z tematu „Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska”, ale nie tylko. Mieliśmy dużo swobody przy wymyślaniu wariantów wiatrołapów. Inspiracją dla mnie był świat kreskówkowy i trochę zabawne spojrzenie na podróżowanie, nie tylko sam pociąg ale i wszystko co może się zdarzyć po drodze. (...) Projekt miał być lekką karykaturą z zabawną historią. - mówi Krzysztof Witkowski, student II roku malarstwa. Zainspirowały mnie polskie krajobrazy, które dostrzec możemy przez okna pociągu. Mój projekt jest optymistyczny i kwiecisty. - dodaje Joanna Żyłowska, studentka III roku architektury.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska” przy współpracy pomiędzy ASP we Wrocławiu - („Pracownią Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prowadzoną przez prof. dr hab. Adama Chmielowca  ” – z  Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów, w Centrum Sztuk Użytkowych – Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu ), a Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku  i Gdańską Szkołą Muralu. Zajęcia prowadzone były według autorskiego projektu - prof. dr hab. Adama Chmielowca z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej z ASP we Wrocławiu i kierowników artystycznych Gdańskiej Szkoły Muralu - Rafała Roskowińskiego i dr hab. Jacka Zdybla.

Uczestniczki i uczestnicy projektu „Jedzie pociąg z Wrocławia do Gdańska”

1. ADAM CHMIELOWIEC - opiekun - prof. dr hab. ASP Wrocław
2. ANNA DĘBSKA - stud. II r. mal. ASP Wrocław
3. KRZYSZTOF WITKOWSKI -stud. II r. mal. ASP Wrocław
4. MIRIAM PTAK - stud. II r. mal. ASP Wrocław
5. MONIKA BIELIŃSKA - stud. IV r. mal. ASP Wrocław
6. IWONA HELENA OGRODZKA - stud. II r. mal. ASP Wrocław
7. ANITA WELTER - stud. II r. mal. ASP Wrocław
8. MARCELINA GROŃ - stud. IV r. mal. ASP Wrocław
9. GRAŻYNA MAŁKIEWICZ - stud. IV r. mal. ASP Wrocław
10. DAMIAN NOWAKOWSKI - stud. IV r. mal. ASP Wrocław
11. JOANNA ŻYŁOWSKA - stud. III r. arch. Politechnika Wrocław
12. Sonia Ruciak, absolwentka ASP we Wrocławiu

Gdańska Szkoła Muralu to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu – „Gdańskiej Szkoły Muralu”.
Warsztaty prowadzą: Rafał Roskowiński oraz Jacek Zdybel.

Wybrane projekty:

Anita Welter

Iwona Ogrodzka

1 sierpnia 2013